Článok
Ako sa učíme a zároveň tvoríme
Realizovali sme projekt, ktorého cieľom bolo poznanie vlastného regiónu a ochrana čistoty rekreačnej oblasti Michaloviec – Zemplínska šírava (Kaluža). Oboznámenie členov so separáciou odpadu, s výhodami triedeného odpadu. Pestovanie zdravého ducha ochrany životného prostredia. Zážitkovým učením priamo v prírode, nie v školských laviciach, pozorovať prírodu, pozorovať znečistenú prírodu v rekreačnej oblasti, prispieť k jej vyčisteniu. Pozorovať separáciu odpadu priamo v konkrétnom prostredí. Vlastnou prácou zmeniť niečo staré, nepotrebné na niečo nové a užitočné. Zapojiť kreativitu detí pri vytvorení originálneho kontajnera na separovaný odpad. Spolupracovali sme s miestnou samosprávou a lesníkmi zo závodu Sobrance. Tento cieľ sa nám podarilo naplniť vo všetkých bodoch. Trvanie projektu bolo 4 týždne. Každý týždeň bol zameraný na niečo iné. EKO týždeň - SKLO, PAPIER , TEXTIL PLAST.
Prvé bolo SKLO. Počas vychádzky v dedine budeme vymieňať jednu fľašu skla za iný tovar ... čo všetko si za to vymenia. Pozorovať pohodený odpad o skla. Po vychádzke sme maľovali na sklo, zdobili zaváraninové fľaše a iné sklo.
Ďalší týždeň niesol názov PAPIER. Počas vychádzky zber papierového odpadu, v dedine vysadenie stromčekov. Po vychádzke - zo starého papiera výroba nového ... výroba pozdravov. EKO papier – kde sme zo starých krabíc a krabičiek vyrábali torty.
Podobne tretí týždeň pod názvom PLASTY, spojeného s výrobou plastových mini nádob na "všetko" a plastových bio záhradiek.
Štvrtý týždeň TEXTIL spojený s batikovaním a maľbou starých tričiek, sukní či nohavíc, plachiet. EKO textil – staré tričká sme si vyzdobili aby boli ako nové a staré plachty sme premenili na nové šatky.
Nakoniec - návrh a detské maľovanie zberných košov na PLASTY, SKLO a PAPIER (originálnych na odpad). A ešte mnoho iného – napríklad šperky aj s odpadu.
Všetkým sa veľmi páčilo premieňať staré na nové. Určite v tom budeme pokračovať. Od starostu máme pozvanie aj na budúci rok. Taktiež Lesníci sľúbili podporu aj v ďalšom roku.
Tento projekt ponúkol veľa možností ako neformálne vzdelávať deti v oblasti elogickej a environmentálnej výchovy. Deti si uvedomili potrebu serovaného zberu, ktorému sa začali intenzívne venovať. Začali si všímať svoje okolie a poukazovať na znečistenie ľudskou činnosťou. Recyklovanie si vyskúšali na vlstnej koži, keď vytvárali krásne predmety z už použitých vecí. Tieto potom väčšinou darovali niekomu blízkemu. Tak participovali na živote v komunite, prežili spolu krásne chvíle v prírode a zároveň obdarovali niekoho blízkeho.