Článok

ESD + IMA pri SOŠ

 

Európske solárne dni (ESD) sa konajú  od 1. do 15. mája 2017. Hlavným organizátorom týchto dní je Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje, n. o. Organizácia spojených národov pre životné prostredie vyhlásila  3. mája za Deň Slnka. Tento deň je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka pre život na Zemi, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia.  Od roku 2011 sú májové týždne v Európe pravidelne venované  ESD -  téme využívania energie Slnka.

Energia zo Slnka predstavuje jeden z nevyčerpateľných zdrojov energie. Každý rok dopadá zo Slnka na Zem asi desaťtisíckrát viac energie ako je ľudstvo schopné reálne spotrebovať. Táto energia predstavuje obrovský potenciál pre ďalšie využitie, navyše je zadarmo a môže sa premeniť na ďalšie formy energie (napr. na elektrinu, teplo).

V piatok 5. mája. 2017 v rámci Európskych solárnych dní sa členovia IMA pri SOŠ v Rimavskej Sobote a študenti SOŠTaAP   zúčastnili akcie v Krajskej hvezdárni a planetáriu M. Hella v Rimavskej Sobote.  Mladí ľudia sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, ktoré využijú na hodinách v predmetoch fyzika, cestná doprava, motorové vozidlá, ale aj vo svojom bežnom živote. Pani Rapavá pripravila pútavé prezentácie  o obnoviteľných zdrojoch energie a ich využívaní v živote človeka pod názvom Energia zo Slnka Nové využitie, trendy a technológie. Mladým ľuďom sprostredkovala   informácie o planéte Zem a o jej svetelnom znečistení. Účastníci akcie získali aj  mnohé základné informácie o Slnku,  o bezpečnej energii zo Slnka - o solárnej energii a jej rôznom využití.  V druhej prezentácií boli popísané  nové trendy, materiály a výrobky, ktoré sa dostávajú na trh v súčasnosti alebo sú prísľubom efektívnejšieho využitia slnečnej energie.

Počasie síce tento týždeň veľmi slniečku neprialo ,ale  nás milo prekvapilo a tak  sme si  to naše „Slniečko“ mohli odpozorovať. V kupole hvezdárne sme si mohli pozrieť škvrny na Slnku a slnečné erupcie.  Na terase hvezdárne sme videli využívanie solárnych panelov na malých modeloch. Na solárnych hračkách sme sa presvedčili, ako môžu fungovať aj bez bateriek.  V parku nám zamestnanci hvezdárne vysvetlili ako sa meria čas na slnečných hodinách, ako páli solárna pec. Mohli sme si pozrieť polarizačné zrkadlo, solárnu fontánu, solárny panel, na ktorý bola napojená autodráha. Tá zožala najväčší záujem - každý jeden účastník akcie ESD sa s ňou mohol pohrať.

 

Zamestnancom  Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Rimavskej Sobote ďakujeme za príjemne strávené chvíle a veľa nových informácií.

Ing. Dagmar Vašová

 

Vrátiť sa späť