Článok

Hodina Zeme

 

                                                                   

                                                                                                                                        

 

Mládež z OKC IMA pri SOŠ  na Okružnej ulici 61 v Rimavskej Sobote sa tento rok opäť so svojou materskou školou zapojila do akcie organizovanej celosvetovou ochranárskou organizáciou WWF (World Wildlife Fund) HODINA ZEME.

Členovia ZK krása a my  vo vestibule školy urobili nástenku, aby boli o problematike informovaní nie len všetci žiaci a pracovníci, ale  aj návštevníci školy. OKC na  svojich stretnutiach  diskutovali o probléme svetelného znečisťovania.

Dozvedeli sa, že svetelné znečistenie je veľmi vážny problém dnešnej civilizácie. Svetelné znečistenie je všetko rušivé svetlo vyrobené človekom rozptýlené v atmosfére, umelo pridávané do nočnej krajiny. Jeho hlavným zdrojom sú svietidlá verejného osvetlenia. Okrem verejného osvetlenia je zdrojom svetelného znečistenia aj osvetľovanie pamiatok a reklamných plôch zdola s veľkým svetelným  presahom.  Ďalšími zdrojmi sú lasery, kužeľové a rotačné svietidlá, ktoré svietia len pre zábavu, osvetľovanie areálov podnikov, priemyselných zón, železničných staníc, osvetlenie štadiónov a športovísk, stavenísk, parkovísk a okolia hypermarketov, vývesných štítov, svetelných reklám, osvetlenie benzínových púmp a odstavných plôch v okolí diaľnic, osvetlenie dolov, vápeniek a cementární. Vplyv má aj vnútorné osvetlenie bytov, verejných budov a hlavne nových presklených budov, ktoré nie sú tienené a svetlo uniká do nočnej krajiny.

Svetelné znečistenie spôsobuje  plytvanie elektrickou energiou, ktorú zbytočne platíme. Svetlo bez využitia vyletí do vesmíru. Dozvedeli sa ale aj to, že svetelné znečistenie spôsobuje mnohé problémy – nielen ľuďom, ale aj zvieratám či rastlinám.  Svetelné znečistenie ovplyvňuje celú  prírodu.

Ľuďom ruší nočný pokoj – tmu potrebnú na zdravý a pokojný spánok. To, že sme si svetlom umelo predĺžili deň narušilo tisícky rokov trvajúce biologické rytmy. Ich porušenie spôsobuje u ľudí nespavosť, stres, psychické problémy, hypertenziu (vysoký krvný tlak), obezitu, diabetes (cukrovka) alebo neurózy (stavy úzkosti). Nedostatok tmy obmedzuje tvorbu melatonínu – najúčinnejšieho antioxidantu v našom tele, ktorý chráni bunky pred nádormi.

Zvieratá jeho pôsobením hynú. „Tance smrti“, ktoré „tancuje“ hmyz okolo svetlometov sa väčšinou končia ich smrťou. Spôsobuje aj hromadný úhyn vtákov. Svetelné zdroje namierené na oblohu mätú sťahovavé vtáky- oslnené nestihnú zaregistrovať prekážky a vo vysokej rýchlosti do nich narážajú. To  spravidla končí ich smrťou. V súčasnosti zahynie 95 % vyliahnutých morských korytnačiek kvôli chybe v ich orientácii po vyliahnutí. Túto chybu spôsobuje zvýšený jas oblohy nad pevninou, ktorý by mal byť za normálnych podmienok nad morom.

            Prostredníctvom mladých sme informovali o akcii HODINA ZEME aj ich rodičov. Členovia ZK spracovali informačný letáčik, ktorý bol distribuovaný do domácností našich členov. 

 

Zapojiť sa môžete aj Vy!

V sobotu, 28. 3. 2015  o 20:30 miestneho času na hodinu, Hodinu Zeme,

zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí

po celom svete. Hodina Zeme je tu pre každého. Každý z nás má silu

zmeniť svet, v ktorom žijeme k lepšiemu. Stačia malé zmeny vo svojom

každodennom živote a môžeme zvrátiť klimatické zmeny a  pomôcť

planéte Zem, a tým v konečnom dôsledku i sebe.História Hodiny Zeme

sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem

v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa

do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach

vo vyše 35 zemiach. Rekordnou bola aj Hodina Zeme 2011, kedy sa po

prvý krát v histórii tohto projektu oficiálne zapojilo aj Slovensko.

Vrátiť sa späť