Článok

Výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu - máj 2016

 

Cieľom podujatia bolo získať informácie a vedomosti o kultúre, zvykoch a hlavne krojoch z oblasti Gemer a Malohont, nakoľko niektorí naši členovia sa prihlásili do vedomostnej súťaže, ktorú organizovalo MSK stredisko. Na internete sme našli oznam, že práve takáto výstava je nainštalovaná v Múzeu. Veľmi sme sa tešili, lebo nájsť ukážky krojov z nášho regiónu nebolo ľahké a tie materiály, ktoré sme našli neboli postačujúce.

S presne vytýčeným  cieľom, získať informácie o ľudových tradíciách, sme si zakúpili lístky do GMM v Rimavskej Sobote. Aké bolo naše prekvapenie, keď v priestoroch múzea nás čakali úplne iné výstavy a ešte väčší trapas, keď sme zistili, že hľadanú výstavu sme zmeškali asi o dva roky.  Nuž čo, aj záporná skúsenosť je skúsenosť.  Druhýkrát si poriadne preveríme, či naše hľadanie na internete je správne.

Napriek tomu, že to, čo sme chceli sme našli len čiastočne, lebo niekoľko krojov a informácii je v GMM v stálej expozícii, doplnili sme si vedomosti k druhému súťažnému okruhu súťaže - známi maliari. Výstava o maliarovi Ladislava Mednyánszkom vznikla v spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, ktorá spravuje kolekciu kresieb (viac ako 300 kusov) Ladislava Mednyánszkeho (1852 - 1919). Ide prevažne o náčrty a skice z maliarových denníkov - skicárov, v ktorých môžeme rozpoznať autorovu snahu o zaznamenanie daných momentov, okolitého prostredia, osôb a nálad vo forme vizuálneho denníka. Výstavu doplňovali kresby zo zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, ktoré sú súčasťou pozostalosti šľachtickej rodiny Gömöry zo Širkoviec a poukázujú na priateľský vzťah Ladislava Mednyánszkeho s Oliverom a Margitou Gömöry, ktorých maliar navštevoval aj v ich kúrii v Širkovciach.

Vyzbrojení vedomosťami sme sa zúčastnili súťaže o titul Kvízmajster a atraktívny výlet do Vysokých Tatier. Kvízmajster je interaktívna zábavno-vedomostná súťaž zameraná na oblasť slovenskej, miestnej a regionálnej kultúry, histórie a regionálnych zaujímavostí. V súťaži sa zisťujú vedomosti z oblasti hudby, filmu, literatúry, divadla, či výtvarného umenia.   Hravou formou sa snaží priblížiť významné diela a osobnosti kultúrneho života na Slovensku, ale aj v regióne Gemer-Malohont, zorientovať stredoškolskú mládež v kultúrnom dianí dneška i minulosti  a  motivovať mládež k hlbšiemu záujmu o kultúru a históriu regiónu, mnohému sa naučiť, ale aj zmysluplne sa zabaviť.


Vrátiť sa späť